Turistická dovolená v Roháčích (Zuberec)
Letos jsme se rozhodli strávit dovolenou trochu jinak. Žádné moře či antické památky, ale především přírodní bohatství Slovenska. Nad konkrétní lokalitou jsme si celkem lámali hlavu, nakonec jsme dali na doporučení a zvolili jako výchozí bod obec Zuberec. Jedná se o skrze turistickou obec s necelými dvěmi tisíci obyvateli, kde takřka každá rodina poskytuje ubytování a to buď přímo v rodinném domě, nebo v přístavku za domem. Na okraji Zuberce se nacházejí i větší penziony nabízející opravdový komfort včetně například maséra či tenisových kurtů. Jak jsme již zmínili, tato vesnička je turistickým centrem a to nejen v létě, ale především v zimě. Přímo v Zuberci se nachází několik lyžařských vleků, avšak za lyžováním se dá i popojet do okolních vesnic či osad. Vše, co by Vás mohlo zajímat, najdete přímo na stránkách Zuberce.
ermín cesty: 11. 6. – 20. 6. 2011
Počátek cesty: Brno
Cíl cesty: Zuberec, Západní Tatry, Roháče
Ujetých km: 650km
Kurz Eura: 24,20 -24,60 Kč
Na stránkách Zuberce jsme si také vybrali penzion, pro náš pobyt – rodinný penzion Timea. Tento penzion poskytuje ubytování především ve dvoulůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením a možnost stravování formou polopenze. Čas snídaní i večeří se dá domluvit, či v průběhu pobytu posouvat. Snídaně jsou většinou ve formě obložených talířů, párků, nebo vajec na různé způsoby, ke každé snídani je podáván čaj a samozřejmě košík s pečivem. Večeře jsou často kuřecí maso na různé způsoby s bramborem, rýží či hranolkami a oblohou. Také se v jídelníčku objevila svíčková s knedlíkem, či vepřové maso. Co se však za 9 dní neobjevilo byly těstoviny či ryby. V ceně ubytování je také možnost využití herny s billiardem, nebo stolním tenisem. Na stránkách se sice také dočtete, že je k dispozici zdarma WiFi síť, avšak jen v některých pokojích, proto je dobré si při rezervaci takový pokoj zamluvit. Také poskytují poukazy na 15% slevu do nedalekého Meander parku (o něm až za chvíli). Majitelé jsou velmi vstřícní a lze se s nimi domluvit téměř na čemkoli. Rádi poradí kam na výlet, jaké použít spojení či zjistí předpověď počasí.
Shrnuto a podtrženo, s ubytováním jsme byli spokojeni, poměr cena vs. kvalita je výborný, jen jídelníček by mohl být trochu pestřejší.
Zámek Bojnice
Než jsme však dorazili do Zuberce, rozhodli jsme se po cestě (i když s malou zajížďkou) zastavit na zámku Bojnice. Cesta do Bojnic z Brna (186 km) nám trvala zhruba 2,5 hodiny. Autem se samozřejmě až k zámku nedostaneme. Je třeba zaparkovat několik set metrů od zámku. Na spodním parkovišti jsme zaplatili za parkovné 4 Eura, při cestě k zámku jsme zjistili, že kdybychom popojeli kousek výše na menší parkoviště, cena je 3,50 Eur. Zámek, jehož historie sahá až na počátek 12. století je poměrně velký, je obehnán vodním příkopem, ve kterém je možno spatřit i želvy několika druhů. K zámku přiléhá menší park a zoologická zahrada. V areálu je možno občerstvit se v jedné z několika menších restaurací, či zakoupit suvenýry ve stáncích. Na stránkách zámku se dočtete vše potřebné, jen ceník je trochu nepřesný. Vstupné za prohlídku, ve které je mimochodem zahrnuta i návštěva menší jeskyně, je pro dospělou osobu 5,70, pro děti 2,90, avšak i studenti, ačkoli se to nikde nepíše, mohou vstoupit za cenu dítěte, prokáží-li se průkazkou ISIC. Vše ostatní najdete na bojnicecastle.sk.
A teď zpět do Zuberce – výlety, které jsme podnikli do okolí
Pokud chceme vyrazit do přírody, je třeba mít na paměti, že většina naučných a turistických cest se nachází v Tatranském národním parku, tedy nejsou přístupné od listopadu do 15. června. (Z následujících výletů je tedy možné před 15. červnem navštívit jen Kvačianskou dolinu). Pokud si chcete zakoupit turistickou mapu, rozhodně se bude hodit mapa 112 – Západní Tatry – Roháče, popřípadě 3 – Západní Tatry – Zverovka. Také je možnost si zakoupit turistického průvodce Orava, nebo Západní Tatry, Chočské vrchy. Mapy i průvodce lze pořídit v informačním centru v Zuberci, nebo v jakémkoli stánku se suvenýry.
Kvačianska dolina
Výlet do Kvačianské doliny patří k těm fyzicky nejméně náročným. Na tuto procházku se vydáme z Jobovy ráztoky v Hutech. Huty jsou obec asi 7 km vzdálená od Zuberce. Můžeme se tam dopravit autem, nebo i autobusem. Cílem naší cesty je Kvačianská dolina – Oblazy, kde se nachází komplex vodních mlýnů, který je tvořen dvěmi samostatnými usedlostmi z první poloviny 19. století. Horním a Dolním mlýnem, v dolním mlýně nalezneme pilu, která byla, stejně jako oba mlýny, vyhlášena technickou památkou. Do dolního mlýna je možno vstoupit (vstupné dobrovolné) a prohlédnout si ho za chodu, také si zde můžete zakoupit upomínkové předměty a pohledy. Kolem mlýna pobíhá několik velmi krotkých koz, které se poslušně nechají hladit i od dětí. Po prohlídce mlýna se určitě vyplatí zajít si pár set metrů k Ráztockému vodopádu. Poté se buď můžeme vrátit do Hut a procházku ukončit, nebo se vydat do Kvačian, kde je možné ochutnat pivo z malého domácího pivovaru a vrátit se zpět do Hut. Pokud však máme náladu na větší procházku (cca na 6 hodin) můžeme se z Kvačianske doliny vydat do Prosiecke doliny a výlet si protáhnout.
Juráňova dolina
Juráňova dolina patří také k méně náročným procházkám. Výchozím bodem je od Zuberce 12km vzdálená Oravice. Sem opět můžeme jet autobusem, nebo autem, pak platíme poplatek za parkovné 1 euro. Z Oravice se vydáme po červené a za cca hodinu volné chůze dorazíme k ústí Juráňovy doliny, nyní začíná nejzajímavější úsek cesty – úzký kaňon s malými vodopády.
Roháčská plesa
Roháčská plesá patří mezi jednu z nejatraktivnějších turistických tras v Roháčích. Tato naučná stezka je již trochu náročnější, stále však patří mezi ty, které je možno bez problémů absolvovat s dětmi. Pro tento výlet (i mnoho jiných a náročnějších) je výchozím bodem chata Zverovka nacházející se asi 12 km od Zuberce. Nedaleko chaty najdeme několik parkovišť, která mimo jiné náleží okolním skiareálům. Za parkovné jsme zde zaplatili 3 Eura. Cesta nám pomalou chůzí s občasným posazením na lavičku a kocháním se přírodou trvala zhruba 6 hodin. K vidění jsou strmé skalní štíty, dlouhé horské doliny a plesa (jezera), to vše ledovcového původu. Po trase jsou 4 jezera, první je svou rozlohou největší – 2,22ha. Nejhlubším jezerem je poslední, čtvrté jezero s hloubkou 8,1 m. Cestou také míjíme různé menší či větší potůčky s vodopády. Největším vodopádem je Roháčský vodopád s výškou 23 metrů a průtokem 500-1200 l/s. Také jsme ochutnali vodu z pramene (studánky), voda byla velmi dobrá, ač studená a špatně nám z ní rozhodně nebylo :-)
Sivý vrch
Na Sivý vrch (1805 m. nad m.) by se už měli vypravit jen ti trochu zdatnější turisté, neboť terén je podstatně náročnější (občas je nutno k výstupu se přidržovat skal či řetězů, abychom na Sivý vrch vystoupili). Výchozím bodem pro tuto túru je Horáreň – Biela Skala (asi 4 km od Zuberce), kam je vhodné se dovézt autobusem. Autobus odjíždí v 8:45 od kostela v Zuberci a za cestu jsme zaplatili 65 centů na osobu. Je třeba se připravit na celkem prudké a dlouhé stoupání, avšak asi po hodině a půl cesty na nás čekala odměna – Biela skala. Opravdu se vyplatí sejít z cesty a vylézt až ke křížku. Je zde krásný výhled jak na Zuberec tak široké okolí. Další zhruba půlhodinu vede pěšina lesním porostem, i když se stromy začínají snižovat. Potom pomalu dojdeme ke Skalnímu městu, na které je radost pohledět, avšak už trochu hůře se zdolává. Často je ke zdolání malých skalek třeba použít ruce a místy se přitáhnout pomocí řetězů. Nám bohužel štěstí nepřálo a na tento úsek cesty, začalo pršet, díky tomu jsme raději po kluzkých kamenech zvolnili chůzi a tak nám výstup celkem trval asi 3,5 hodiny. Zhruba stejný čas nám trvala cesta zpět do Zuberce. Pokračovali jsme dál na Sedlo Pálenica, kde jsme dle značení odbočili směr Zuberec. Cesta místy spíše připomínala vyschlý potok, než turistickou trasu, kolik se zde nacházelo kamenů, všechno jsme však zvládli a hladoví dorazili zpět do penzionu.
Oravský hrad
Oravský hrad se nachází v obci Oravský Podzámok asi 30 km od Zuberce. Hrad je vystavěn na skále a skládá se ze tří částí, přičemž historie nejstarší a zároveň nejvýše položené části sahá až do 13. století Za prohlídku jsme platili 5 Eur pro dospělého a 3 Eura jako studentské vstupné. Veškeré potřebné informace o hradu najdete zde. Po návštěvě hradu jsme se rozhodli také podívat do muzea kočárů, které je necelý kilometr od hradu. Jedná se o největší sbírku kočárů a saní na Slovensku. Najdeme zde 21 exponátů od obyčejných saní až po nádherné zrenovované kočáry přímo pro princezny. Více naleznete na muzeumkociarov.sk.
Meander park
Meander park najdeme v Oravici 12km od Zuberce. Jedná se o moderní aquapark s termální vodou, který nabízí vnější i vnitřní bazény různé teploty, tobogan, vířivky, saunu, masáže a další vymoženosti. Vše potřebné najdete zde, jen si dejte pozor na ceník, celkem často ho mění. Za našeho pobytu bylo například možno si zakoupit hodinový vstup za 7 Euro (po 6. večerní hodině), ale již týden po našem pobytu toto v nabídce není. V penzionu Timea rádi poskytnou (i opakovaně) slevový poukaz na slevu 15%.
Demänovská jaskyňa slobody
Demänovská jaskyňa slobody se nalézá na severní straně Nízkých tater asi 50 km od Zuberce. Hned po příjezdu na parkoviště nás čekalo nemilé překvapení v podobě parkovného – 5 Eur. Vstupné bylo také z těch dražších 7 Eur dospělý, 6 student a za fotografování či použití kamery je poplatek 10 Eur. A ačkoli se na stránkách dozvíme, že je možnost si vybrat ze dvou okruhů – standardního a velkého, je velký okruh zpřístupněn pouze jednou denně a to v 13:15. Jinak je k dispozici běžný okruh vždy v celou hodinu a trvá 60 minut. Po prvotním znechucení z cen jsme naznali, že prohlídka stojí opravdu za to. Jeskyně je součástí jeskynního komplexu, který vytvořila říčka Demänovka. Konkrétně tuto jeskyni objevil moravský učitel, který sem zavedl i svého známého Leoše Janáčka, který se krásami jeskyně nechal inspirovat na jedno ze svých děl. Informace o této i o jiných jeskyních najdete na ssj.sk.
Muzeum oravskej dědiny
Muzeum oravskej dědiny leží přímo v Zuberci, respektive asi 4 kilometry od centra Zuberce. Můžeme se k němu vydat pěšky, autobusem, nebo autem a zaparkovat na 200m vzdáleném parkovišti (kde sice byl nápis, že je placené, ale nikdo peníze nevybíral). Toto muzeum vzniklo v roce 1967, kdy sem postupně začaly být přemisťovány domy z různých oravských vesnic. Kromě klasických roubených rodinných domků zde nalezneme například mlýn, školu, nebo kostel, ve kterém se i nyní konají svatby. Vstupné do muzea činí 2,5 Eur pro dospělého a 2 Eura pro studenta, za focení v areálu zaplatíme 50 centů. Doba naší návštěvy je omezena pouze otevírací dobou, tedy je jen na nás, jestli vše proběhneme za půl hodiny, nebo zde strávíme celé odpoledne. U vchodu do muzea se můžeme občerstvit ve stylové restauraci, kde je obsluha sice trochu pomalejší, ale za to velmi dobře vaří. Více info naleznete na muzeum.zuberec.sk.
Františkova huta
Františkova huta (huť) se nachází na kraji obce Podbiel asi 13 km od Zuberce směrem na Oravský Podzámok. My jsme ji navštívili právě při zpáteční cestě do Zuberce. Jedná se o huť vystavěnou v roce 1836, ze které zbyly pouze obvodové zdi a centrální vysoká pec. I přesto, že je huť v takovémto stavu je stále patrné, jak krásná budova to byla. U silnice vedoucí z Podbielu do Zuberce najdeme naučnou ceduli, zde můžeme zaparkovat auto a přelezeme-li ohradník dojdeme přes louku využívanou jako pastvina až k budově. Musíme si však dát pozor, abychom nešlápli do kravince, kterých je tu opravdu požehnaně :-)
Nemáte rádi čekání v pojišťovnách? Sjednejte si cestovní pojištění online.
Díky za tip na dovolenou. Doufám že to bude stát za to.