Výlet do Šternberku, Helfštýna a Štramberku
V srpnu 2010 jsme se rozhodli vyrazit si na výlet do končin námi neprozkoumaných a do měst, jejichž názvy se nám pletou :-) Na pomoc jsme si vzali naši rádkyni – Cestovní knihu od Petra Davida a Vladimíra Soukupa, která je naším věrným průvodcem po českých luzích a hájích, hradech a zámcích, krásách přírodních i jiných.
Šternberk
První naší zastávkou bylo město Šternberk ležící 16 km severně od Olomouce. Město Šternberk je jak uvádí na svých stránkách sternberk.eu moderním městem s bohatou historií, čemuž po jeho návštěvě rozhodně můžeme dát za pravdu. Město se pyšní titulem „Historické město České republiky roku 2008“. Možná znáte Šternberk jako místo známého závodu automobilů Ecce Homo. My jsme prohlídku Šternberku začali procházkou po centru města, kde nám potřebné informace dodávaly speciální turistická zařízení – zvukové klikotoče. Po prohlídce historického centra jsme zamířili do bývalého augustiniánského kláštera pocházejícího z 18. století. Zde je možné v rámci prohlídky shlédnout nejen kostel, věžní hodiny či obrazárny, ale také zavítáme do klášterních sklepů, kde se konají i rozmanité kulturní akce a v galerii vín si můžete nějaké i zakoupit. Na náměstí před kostelem stojí mariánský sloup vystavěný Josefem z Lichtenštejna roku 1719. Ve Šternberku jsme také navštívili Státní hrad Šternberk pocházející ze 13. století. Hrad během staletí vystřídal mnoho majitelů, několikrát byl silně poškozen (nejvíce asi v období husitských válek) a byl nejednou přestavován. Pokud si hrad chceme prohlédnout, máme na výběr ze dvou možností. 1. trasa „Liechtensteinské sbírky“ trvá zhruba 45 minut, 2. trasa „Velký okruh“ nám zabere asi hodinu a půl. Více informací a fotografií o hradu Šternberk najdete na hrad-sternberk.cz.
Hrad Helfštýn
Po městě Šternberk byl další naší zastávkou hrad Helfštýn nedaleko Týnu nad Bečvou. Hlefštýn byl založen ve 2. polovině 13. století a vzhledem k tomu, že byl několikrát přestavován, rozšiřován a nově opevňován je nyní nejrozsáhlejším moravským hradem, co se plochy týče. Od roku 1982 se na jednom z nádvoří každoročně v srpnu koná mezinárodní setkání uměleckých kovářů Hefaiston. Některé z výtvorů jako například extravagantní lavičku, či sochu dinosaura můžeme po celý rok obdivovat v prostorách hradu. O hradu Helfštýn se dočtete na helfstyn.cz.
Hranice
Z Helfštýna jsme vyrazili do kempu na okraji města Hranice, s kempem jsme byli celkem spokojeni. Informace o něm najdete například na ekempy.cz. Večer jsme prošli centrum Hranic, kde jsme také natrefili na stylovou restauraci Katowna. Restaurace se nachází nedaleko náměstí v Hranicích a je umístěna v domě z 15. století, ve kterém byla kdysi opravdu katovna a mučírna. Jídlo nám chutnalo, obsluha byla příjemná a ceny přijatelné. katowna.hranice-online.cz
Štramberk
Druhý den jsme se vydali do Štramberku. Historie Štramberku, někdy nazývaného „Moravský Betlém“ sahá až na počátek 13. století. V roce 1359 byl Štramberk povýšen Janem Jindřichem Lucemburským, synem Jana Lucemburského na město. Nad samotným městem se tyčí zřícenina hradu Strallenberg s věží Trúba, která nyní slouží jako rozhledna. Vstupné na věž činí 30 Kč pro dospělé a 20 Kč pro děti. Pod věží najdeme obchůdek se suvenýry i občerstvení s poetickým názvem Jaroňkova útulna. Štramberk nám však může nabídnout mnohem více, než jen pozůstatky hradu. Při procházce městem se nám může začít zdát, že jsme se vrátili o nějaké dvě století v čase. Město má totiž jednu z největších „sbírek“ roubených chalup postavených v 18. a 19. století. Pokud chceme ve Štramberku strávit více času, určitě se vyplatí navštívit Národní sad. Ten nám poskytne nejen překrásnou procházku s rozmanitými výhledy na město a hrad, ale i turistickou trasu, jako přírodní galerii, kde můžeme shlédnout busty nejdůležitějších osobností českých dějin. Ale to stále není všechno. Na území sadu se nachází Národní přírodní památka Šipka, kde najdeme volně přístupnou stejnojmennou jeskyni, ve které byly nalezeny kosterní pozůstatky člověka Neandertálského. Město Štramberk nabízí i jiné zajímavosti, kromě mini ZOO, či botanické zahrady nesmíme zapomenout zmínit oblíbenou pochoutku Štramberské uši, které jsou pečeny na památku vítězství města Štramberk nad Mongoly roku 1241. Veškeré potřebné informace najdete na stránkách města stramberk.cz.
Komentáře
Výlet do Šternberku, Helfštýna a Štramberku — Žádné komentáře