Hrad Radyně a ZOO Plzeň
V srpnu jsme vyrazili k příbuzným, a když už jsme potulovali po Západních Čechách, navštívili jsme plzeňskou ZOO a zříceninu hradu Radyně.
Hrad Radyně
Zřícenina hradu Radyně stojí na stejnojmenném 567 m. n. m vysokém kopci, nacházejícím se mezi obcí Losiná a městečkem Starý Plzenec. Hrad Radyně, původním názvem Karlskrone, nechal po vystavění známého Karlštejna postavit král a císař Karel IV. a to za účelem ochrany obchodní stezky. Hrad byl dokončen pravděpodobně roku 1358 a měl sloužit jako pevnost. Původní název Karlskrone se bohužel neujal a nedlouho po smrti našeho nejznámějšího vládce se pevnosti začalo říkat Radyně, dle kopce, na kterém stojí. Do poloviny 16. století, kdy byl hrad zasažen bleskem, hrad Radyně vystřídal mnoho majitelů. Po velkém požáru však hrad pustl až do počátku 20. století kdy se o něj začal starat Spolek pro záchranu Radyně a Hůrky. V 50. letech se hrad stal majetkem státu, veřejnosti byl zpřístupněn r. 1981.
Nyní je hrad Radyně nejen dominantou Plzeňska a zajímavým turistickým cílem s výhledem na Plzeň a blízké okolí, ale místní zde pořádají různé kulturní a zábavní akce. V létě přímo na hradě promítá letní kino a v září sem s dětmi můžete zavítat na Radoušovy hry.
Na Radyni se můžete podívat v dubnu a květnu o víkendech a svátcích v době mezi 10. a 18. hodinou, v červnu, červenci a srpnu je otevřeno denně krom pondělí od 10 do 18 hodin a v září a říjnu opět jen o víkendech a svátcích od 10 do 17. Vstupné pro dospělé činí 50Kč, pro děti studenty a seniory 30 Kč.
Pokud se rozhodnete na Radyni vypravit, můžete zaparkovat přímo na kopci pár metrů pod hradem, nebo se také můžete zastavit ve Starém Plzenci na oběd v příjemné restauraci s příznačným názvem Staroplzenecká restaurace Bohemia Sekt, a potom se vydat k Radyni pěšky. Cesta vám pak bude trvat zhruba půl hodiny. Pokud vlastníte dalekohled, určitě ho nezapomeňte přibalit s sebou.
ZOO Plzeň
Pokud se vypravíte do plzeňské ZOO, počítejte s tím, že Vám na návštěvu 2 hodiny stačit nebudou. Vůbec se nezdráhejte si na tento výlet vyhradit celý den. V areálu nenajdete jen exotická zvířata, ale i botanickou zahradu a dinopark. Celý areál je otevřen 356 dní v roce, jen v zimě s kratší otevírací dobou. Výše vstupného se odvíjí od Vašeho věku, ročního období a toho, zda chcete navštívit všechny atrakce včetně dinoparku či nikoli. My jsme v sezóně (duben – říjen) za ZOO a botanickou zahradu bez dinoparku platili 120Kč za dospělého a 90Kč jako studentské vstupné. Pejsky ale do ZOO brát nemůžete. Bližší informace o ZOO najdete na jejich webových stránkách Zooplzen.cz.
Jen malé upozornění. V části areálu se volně mezi návštěvníky pohybují lemuři. Dejte si na ně pozor. Jsou totiž neuvěřitelně drzí a kradou. Sami jsme byli svědky toho, jak opice přiběhla asi k dvouleté holčičce, postavila se na zadní a z ruky malému dítku bez okolků sebrala kus rohlíku. Kolemjdoucí to samozřejmě pobavilo, holčička byla v šoku a milý lemur vesele chroustal rohlík na stromě :-)
Zpětný ping:Návštěva hradu Radyně a ZOO Plzeň | O všem
Moc hezké fotky ze Zoo i z hradu. V Plzni v zoo jsme ještě nebyli :-) dobrá inspirace na výlet.